marec 9, 2021

BETKA ŠELIGO PLAVČAK: BODIMO PONOSNE, DA SMO ŽENSKE

BETKA ŠELIGO PLAVČAK je predsednica Društva delovnih invalidov Zgornje Posotelje, najstarejšega tovrstnega društva v Sloveniji. Društvo Zgornje Posotelje ima sedež v Rogaški Slatini, združuje in povezuje pa invalide iz občin Upravne enote Šmarje pri Jelšah. V času korone so se invalidi v njihovem društvu hitro prilagodili in se pogumno spopadajo z izzivi trenutne situacije. Radi se udeležujejo različnih aktivnosti in prav nič težko jim ni upoštevati omejevalnih ukrepov. 

»Moram res pohvaliti člane našega društva. Če bi vsi ljudje tako upoštevali pravila, kot jih naši člani, bi v Sloveniji že zdavnaj bili brez virusa,« pravi Betka Šeligo Plavčak.

»Pred korono so bili naši prostori kot nekakšno družabno središče. Dnevno je prostore društva obiskalo tudi do 50 naših članov. Zdaj tega ni. Nekateri naši invalidi so se v tem času bolj povezali s svojimi bližnjimi, za tiste, ki so sami, pa v okviru možnosti poskrbimo na društvu.«

Društvo delovnih invalidov Zgornje Posotelje ima več kot 1.100 članov iz občin UE Šmarje pri Jelšah, v društvu pa deluje več sekcij: od pomoči za reševanje psiholoških, socialnih in ekonomskih težav do ročnih del, športa, izletov in druženj. Zlasti slednje je v teh korona časih okrnjeno zaradi ukrepov za preprečitev širjenja virusa. Hudo je, ko se kdo med njimi okuži in zboli, a kljub temu ostajajo, kot ugotavlja predsednica društva Betka Šeligo Plavčak, povezani in polni optimizma. »Zavedamo se, da je to začasna situacija in da bo minilo,«  še dodaja, ženskam pa v mesecu marcu sporoča še: »Bodimo ponosne na to, da smo ženske in ohranimo svojo ženstvenost.« 
Prisluhnite Betki Šeligo Plavčak, predsednici Društva delovnih invalidov Zgornje Posotelje, v spodnjem posnetku. Pogovarjala se je Mimica Kidrič