april 19, 2020

Peter Markič, psiholog: Potrebujemo drug drugega

Psiholog Peter Markič, član enote za psihološko pomoč prebivalcem ob naravnih katastrofah pri civilni zaščiti, poudarja, da je pomembno, da tudi v težkih časih v sebi ohranimo zaupanje. Zaupanje vase in zaupanje v soljudi, ker preprosto potrebujemo drug drugega in pristen človeški stik.

Mag. Peter Markič kot psiholog deluje v Šoli za ravnatelje, že 12 let pa je tudi član Enote za psihološko pomoč prebivalcem ob naravnih katastrofah, pri Upravi za zaščito in reševanje, na Ministrstvu za obrambo.

Mag. Peter Markič kot psiholog deluje v Šoli za ravnatelje, že 12 let pa je tudi član Enote za psihološko pomoč prebivalcem ob naravnih katastrofah in v izrednih stanjih, kot je tokratna epidemija, pri Upravi za zaščito in reševanje, na Ministrstvu za obrambo. Poudarja, da gre pri trenutnem stanju za posebno situacijo, ki od nas zahteva posebne prilagoditve in spremembo načina življenja in načina razmišljanja: »In vse, kar ob tem čutimo, je normalno. Tesnoba, stiska, strah, adrenalin, negotovost ... Vsa ta čustva so normalen odziv na nenormalno situacijo. Marsikaj, česar smo bili doslej navajeni, v prihodnje ne bo več ali bo drugače. Veliko stvari in aktivnosti, ki so nam bile doslej samoumevne, bodo težko dosegljive ali sploh nemogoče.«

»Gledišče "hočem več, kot zmorem" je v tej situaciji nevarno in lahko vodi v prekomerno izgorevanje. Zdaj je moč v tem, da prosiš za pomoč. Vsi potrebujemo pogovor. Nekoga, ki nas posluša.« 

Zdaj potrebujemo drug drugega
Spremembe ljudje težko sprejemamo in povsem normalno je, da nas to na nek način prizadene in da lahko poruši naš notranji svet. Svoje vrednote bomo morali prevrednotiti. Narediti inventuro svojega življenja in na novo zgraditi svoj svet. In zelo pomembno je, da pri tem nismo sami, da se pogovarjamo, da prosimo za pomoč, kajti, kot poudarja Peter Markič: »Zdaj ni moč v tem, da ne prosiš za pomoč, gledišče "hočem več, kot zmorem" je lahko nevarno in lahko vodi v prekomerno izgorevanje. Zdaj je moč v tem, da prosiš za pomoč. Vsi potrebujemo pogovor, nekoga, ki nas samo posluša. In na nek način razume, ne svetuje.« Zdaj bolj kot kdajkoli prej potrebujemo drug drugega.

»Ohranimo zaupanje vase in v soljudi. Negujmo zavedanje, da potrebujemo drug drugega, da nam nobeni nadomestki ne morejo nadomestiti pristnega človeškega stika. Radi se imejmo.«

Naj bo dnevu dovolj njegova lastna teža
Znašli smo se v popolnoma neznani situaciji. Normalno je, da nas skrbi, kaj bo jutri. A odgovora ne poznamo. Prvič v sodobnem času smo se znašli v situaciji, ki jo povsem narekuje pandemija koronavirusa in vsi jo šele spoznavamo. Nihče ne ve, kaj bo jutri. Zdaj je v ospredju zdravstveni in preživetveni vidik, na ekonomsko krizo, ki sledi, se za zdaj še nismo toliko osredotočili. Zdaj je najbolj smiselno, da se osredotočimo na vsak dan posebej in si ustvarimo neko rutino. Na deželi je nekoliko laže, ker je dela na kmetiji, v hlevu in na vrtu vedno dovolj in že to zahteva svojevrstno rutino.

Sicer pa Markič izpostavi model, ki ga prakticira tudi sam: »Naredite si urnik "enkrat na dan", karkoli že počnete. Enkrat na dan grem na delo (ali delo od doma), enkrat na dan grem na sprehod, enkrat na dan spremljam poročila ali grem na splet, enkrat na dan pokličem nekoga, za katerega vem, da je sam. Enkrat na dan je povsem dovolj. In dan po dan. Naj bo dnevu dovolj njegova lastna teža.« 

Ne izgubimo zaupanja
V času hitrih sprememb, vsak dan novih ukrepov, novih navodil in novih ugotovitev kaj hitro lahko izgubimo upanje in zaupanje, da bo jutri boljše.

Zato je najbolj pomembno, da tudi v teh časih ohranimo zaupanje: »… zaupanje vase in zaupanje v soljudi. In da se zavedamo, da potrebujemo drug drugega, da nam nobeni nadomestki, ki so nam v času izolacije ponujeni preko spleta in drugih sodobnih medijev, ne morejo nadomestiti pristnega človeškega stika. Radi se imejmo.«
Celoten posnetek radijskega srečanja s psihologom Petrom Markičem je na voljo na spodnji povezavi. Z njim se je pogovarjala Greta Kokot Rajkovič.