november 30, 2022

Muzej na prostem Rogatec Demenci prijazna točka

V Muzeju na prostem Rogatec v sodelovanju z združenjem Spominčica odpirajo Demenci prijazno točko. Namenjena bo osebam z demenco, njihovim svojcem in celotni lokalni skupnosti, predvsem zato, da se seznanijo o tem, kaj je demenca, kako prepoznati osebo z demenco, kako ji pomagati.

Muzej na prostem Rogatec je za starejše tudi kraj za obujanje spominov in zgodb iz mladosti. (Foto: Muzej na prostem Rogatec)

V muzeju oživijo zgodbe in spomini na mladost
Muzej na prostem Rogatec bo danes slovesno prevzel nalepko Demenci prijazna točka, ki jo podeljuje Združenje Spominčica - Alzheimer Slovenija. Z odprtjem Demenci prijazne točke želijo v Rogatcu opozoriti širšo javnost in lokalno skupnost, da se tudi v njihovem okolju srečujejo z demenco. „Ko sem pred letom dni obiskala Narodno galerijo in se seznanila z možnostjo, da lahko tudi muzej postane Demenci prijazna točka, sem vedela, da je to del našega poslanstva. Že dosedanji stiki s starejšimi obiskovalci so pokazali, da se v muzejskem okolju dobro počutijo. Tukaj oživijo zgodbe in spomini na mladost, v rokodelskih delavnicah pa se aktivirajo njihove ročne spretnosti,“ pravi Nives Brezovnik iz Zavoda za kulturo, turizem in razvoj Rogatec, ki upravlja z Muzejem na prostem Rogatec.


Muzej na prostem Rogatec si bo s svojimi programi prizadeval tudi osveščati tudi o demenci. (Foto: Muzej na prostem Rogatec)

Druženja ob petju in delovnih opravilih
Z vzpostavitvijo Demenci prijazne točke želijo v Rogatcu prispevati k oblikovanju demenci prijaznega okolja, k večji vključenosti oseb z demenco in njihovih svojcev v skupnost. „Tudi sama sem se ob stari mami srečala z demenco in, ko ni nikogar od nas več prepoznala, me je ganilo, kako je ob citrah prepevala božične pesmi, spomnila se je vseh melodij in besedil. Vse to je botrovalo, da smo že v letošnjem letu organizirali tri druženja ob petju in delovnem opravilu. Pletli smo venčke iz bršljana in marjetic, obirali zelišča in ličkali koruzo, ob tem pa se sproščeno družili, prepevali in pogovarjali,“ razlaga Brezovnikova. Dodaja, da si želijo, da bi v njihovem okolju nudili vzajemno pomoč, razumevanje in podporo vsem, ki se tako in drugače srečujejo z demenco. Hkrati pa s to tematiko seznanili tudi lokalno skupnost.


Z obujanjem starih kmečkih opravil in druženjem s pesmijo se starejši aktivno vključujejo v programe muzeja. Tako ohranjajo socialno vključenost, hkrati pa svoje znanje prenašajo na mlajše generacije. (Foto: Muzej na prostem Rogatec)

Kaj je demenca?
Demenca je bolezen možganov, ki je posledica kroničnega neozdravljivega propadanja možganskih celic. Posameznik ima težave pri opravljanju vsakodnevnih dejavnostih in ne more obvladovati svojega običajnega življenja. Poleg motenj spomina pri njem opazimo zmanjšanje spoznavnih (kognitivnih) funkcij, kot so: sposobnost razmišljanja, orientacije, razumevanja, računanja, učenja, govornega izražanje in presoje. Poslabšanje kognitivnih funkcij navadno spremljajo spremembe v družbenem vedenju in udejstvovanju, zmanjšanje sposobnosti za obvladovanje čustev ali zmanjšanje motivacije. Bolezen povzroča čustveno stisko bolniku in svojcem. V družbi je demenca še vedno stigmatizirana, zato jo večinoma poskušamo prikriti in zanikati ter ne poiščemo pomoči pri zdravniku takrat, ko lahko najbolj vplivamo na nadaljnji potek bolezni. (SP)