april 24, 2020

S 15-minutnim protestom proti sistemski diskriminaciji starejših

V domovih za starejše, kjer je med epidemijo koronavirusa je bil ob pol dveh protestni shod zaposlenih. Za 15 minut so zapustili prostore domov. S to gesto zahtevajo konec samovolje pristojnih na državni ravni, predstavili so tudi peticijo s svojimi zahtevami.

Takole je bilo ob pol dveh pred Domom starejših Šentjur, ki so se tudi udeležili protesta. (Foto: FB doma)

Premalo prostora in opreme, kader ni usposobljen za zdravljenje
S protesti, ki so sicer minili mirno, so v domovih za starejše po vsej državi zahtevali konec samovolje pristojnih na državni ravni, prav tako imajo dovolj neustreznih, nestrokovnih in nedoslednih navodil ter, kot pravijo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, tudi sistemske diskriminacije starejših. Mi smo se o problematiki pogovarjali z Ivo Soršak, direktorico Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane, ki ima enoto tudi v Slovenski Bistrici. Soršakova je ob tem predsednica Združenja direktorjev članov skupnosti socialnih zavodov. Pravi, da je težav veliko, kot najbolj perečo pa izpostavlja:

V domovih za starejše so med epidemijo posebej strogi ukrepi, obiski niso dovoljeni že od prve polovice marca. V slovenjebistriški enoti Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane vseeno poskrbijo, da se lahko stanovalci tudi malo razgibajo na svežem zraku. Seveda ob ustrezni varnostni razdalji. (Foto: FB doma)

Ministrstvo je sicer imenovalo regijske koordinatorje, ki naj bi domovom pomagali pri organizaciji dela, a pomoč ni bila takšna, kot so jo v domovih pričakovali oz. bi jo potrebovali. Soršakova ob tem pravi:

Ne le za stanovalce, tudi za zaposlene:

Dodatna težava je tudi, ker ni enotne in strokovno utemeljene strategije za preprečevanje širjenja virusa, tako praktično iz dneva v dan dobivajo nova navodila, ki so si med seboj tudi nasprotujoča.

V Šmarju pri Jelšah ni bilo časa za protest, zahteve podpirajo
Vse težave, s katerimi se med epidemijo novega koronavirusa soočajo v domovih za starejše, kjer je populacija, ki je ob okužbi še posebej ranljiva, so domove spodbudile k današnjemu protestu, ki ga je organizirala Skupnost socialnih zavodov Slovenije. Pridružila se je večina vseh domov, niso pa pri protestu aktivno sodelovali v Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah, kjer je žarišče okužbe in kjer je okuženih 175 stanovalcev in zaposlenih. Prav v času protesta je pri njih namreč ponovno potekal postopek dezinfekcije s hladnim zamegljevanjem, ki ga izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Ob tem so po navodilih epidemiologa premeščali zdrave stanovalce nazaj v njihove sobe. »Podpiramo pa zahteve za ureditev stanja na področju skrbi za starejše, ki jih je pripravila Skupnost socialnih zavodov Slovenije,« so sporočili.

Šmarski dom upokojencev sta pred mesecem dni obiskala ministra za delo in zdravje ter dejala, da je za oskrbovance dobro poskrbljeno. Nasprotno kritičen je zdravstveni minister v teh dneh do vodstva doma v Ljutomeru, kjer se prav tako spopadajo z izbruhom novega koronavirusa. (Foto: MZ)

7 konkretnih zahtev
In katere so zahteve, ki jih na pristojne naslavlja Skupnost socialnih zavodov Slovenije? Naštevamo jih v celoti:
Takojšnjo prekinitev samovolje Ministrstva za zdravje, ki o domovih za starejše in njihovih stanovalcih odloča brez dialoga, brez upoštevanja podanih predlogov in pripomb ter dostikrat celo brez vsakega odziva nanje. Nedopustno je, da se o domovih in stanovalcih odloča brez in mimo njih, z metodo brezprizivnih ukazov. Nič o nas in naših stanovalcih brez nas! Ne bomo molčali ob prizadevanjih, da se izniči ves razvoj institucionalnega varstva starejših v Sloveniji v zadnjih letih ter da se domove pod krinko boja proti virusu preoblikuje v poceni negovalne bolnišnice.
Dosledno osamitev vseh stanovalcev s koronavirusno boleznijo 19 izven domov za starejše, saj ti nimajo ustreznih prostorov za izolacijo ter niso usposobljeni in registrirani za bolnišnično zdravljenje in oskrbovanje velikega števila oseb s koronavirusno boleznijo 19. Domovi za to nimajo niti ustrezne medicinske opreme niti dovolj številčnega kadra, ki bi bil v skladu z zakonodajo usposobljen za zdravljenje in oskrbo.
Ustrezno zdravljenje stanovalcev s koronavirusno boleznijo 19 v bolnišnicah. Z odklanjanjem sprejema v bolnišnico se stanovalcem domov za starejše krši ustavna pravica do zdravljenja in se jih potiska v diskriminatoren položaj glede na druge državljane.
Enotno in strokovno utemeljeno strategijo za preprečevanje širjenja virusa Sars-CoV-2 v domovih za starejše. Domovi za starejše se poleg vseh izzivov soočajo tudi s številnimi navodili in zahtevami pristojnih, ki se nenehno spreminjajo in ne upoštevajo najboljših domačih in tujih praks.
Takojšnjo objavo navodil za izplačilo kriznih dodatkov zaposlenim v domovih in hitro nakazilo potrebnih sredstev izvajalcem.
Pokritje vseh dodatnih stroškov, kot so stroški dela, stroški materiala in drugi stroški, ki so nastali zaradi epidemije virusa Sars-CoV-2, vsem izvajalcem institucionalnega varstva starejših v javni mreži v okviru drugega paketa interventnih ukrepov.
Spoštovanje veljavne zakonodaje in predpisov, kot sta Zakon o nalezljivih boleznih in Pravilnik o prijavi nalezljivih bolezni in posebnih ukrepih za njihovo preprečevanje in obvladovanje, ki določajo, da se bolnika z nalezljivimi boleznimi zaradi preprečevanja nadaljnjega širjenja bolezni osami. Kadar osamitev ni mogoča na njegovem domu, se bolnika osami v zdravstvenem zavodu, določenem za zdravljenje bolezni, ki lahko zagotovi visoko stopnjo varnosti pri preprečevanju širjenja bolezni.

V skupnosti ob tem vse pozivajo, da pri obravnavi obolelih starostnikov krepijo družbeno solidarnost, medgeneracijsko povezanost, empatijo in enakopravnost vseh državljank in državljanov ter se vzdržijo vseh dejanj, ki bi lahko prispevala k stigmatizaciji in odklanjanju bolnih. (AD)