februar 20, 2024

Projekt CarEx: Ohranjanje suhih travišč v Kozjanskem parku

V Kozjanskem parku se z začetkom projekta CarEx odpirajo nove priložnosti za ohranjanje narave. Projekt, osredotočen na suha travišča, prinaša sodelovanje med različnimi partnerji v Sloveniji in na Hrvaškem. Projektna skupina se bo posvetila raziskovanju in varovanju enega najbolj ogroženih habitatov v Evropi.

Aktivnosti projekta vključujejo monitoring suhih travišč in vzpostavitev vzorčnih travnikov za analizo biodiverzitete. (Foto: Ema Jevšnik)

Cilj: raziskovanje in varovanje narave
Kozjanski park bo letos začel pomemben projekt raziskovanja suhih travišč CarEx (»Care for extensive grasslands«). Vodilni partner projekta je Nacionalni inštitut za biologijo, Kozjanski park pa sodeluje kot slovenski partner. Na Hrvaškem sodelujejo Javna ustanova Park prirode Žumberak samoborsko gorje, Hrvaška akademija znanosti in umetnosti ter Hrvaški prirodoslovni muzej. Direktorica Kozjanskega parka Valerija Slemenšek pravi, da je namen projekta ugotoviti stanje in upravljanje s suhimi travišči, ki so pri nas in v Evropi eni najbolj ogroženih habitatov. "Projektna oziroma raziskovalna območja bodo na območju Nature 2000 v Kozjanskem parku na območju Bohorja na slovenski strani, na hrvaški strani pa na območju Park prirode Žumberak samoborsko gorje," napoveduje Slemenškova in dodaja, da so projektne aktivnosti v skladu z usmeritvami in cilji za varstvo okolja, ohranjanje narave, izboljševanje naravnega kapitala ter ohranjanje kulturne krajine.
Suhi travniki na Vetrniku so prava zakladnica živalskih in rastlinskih vrst. (Foto: Anton Preskar)

Monitoring travišč in metuljev
Slemenškova med ključnimi aktivnosti v tekočem letu navaja monitoring suhih travišč na Natura 2000 območju Bohorja in primerjavo rezultatov monitoringa iz leta 2003, določitev vzorčnih travnikov za ugotavljanje stanja biodiverzitete glede na različne tipe upravljanja in izvajanje monitoringa metuljev. Projekt bo trajal dve leti in pol, skupna vrednost aktivnosti znaša 684 tisoč evrov, od tega v Kozjanskem parku 113 tisoč evrov. 80 % denarja financira Evropska Unija, 20 % pa Kozjanski park. Začetek aktivnosti je predviden po podpisu pogodbe, predvidoma v mesecu marcu 2024. Projekt bo v Kozjanskem parku prinesel eno novo delovno mesto, za obdobje 30 mesecev bodo zaposlili biologa. (SP)

Cilj projekta je raziskovanje in varovanje ogroženih suhih travnikov. (Foto: Ema Jevšnik)