julij 12, 2022

Vojska bo odstranjevala ograjo na meji, kakšni so odzivi?

Vlada naj bi ta teden začela uresničevati načrt odstranjevanja žičnih in panelnih ograj na meji s Hrvaško. Odstranjevanje ograj bo po napovedih pristojne ministrice trajalo predvidoma 150 delovni dni. Odzivi županov obmejnih občin Podčetrtek, Kozje in Bistrica so različni.

Po predvidevanjih vojske je mogoče dnevno odstraniti do 200 metrov žice, odstranjevanje naj bi bilo tako končano v 150 delovnih dneh, je napovedala pristojna ministrica. (Foto: Radio Štajerski val)

V Bistrici ob Sotli zadovoljni, v Podčetrtku in Rogatcu zadržani
Vlada je prejšnji teden sprejela sklep, da bo na meji s Hrvaško začela odstranjevanje žice in panelnih ograj. Po napovedih ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar naj bi slovenska vojska začela odstranjevati žico na meji v drugi polovici tega tedna. "S strani resornega ministrstva še nismo dobili nobenega obvestila o odstranitvi ograje, o tem smo bili seznanjeni iz medijev", pravi župan občine Rogatec Martin Mikolič, ki ima o odstranitvi ograje mešane občutke:

Franjo Debelak, župan občine Bistrica ob Sotli, kjer imajo okoli 15 kilometrov žičnatih in panelnih ograj, sklep vlade o odstranitvi ovir odločno podpira in ob tem ne skriva zadovoljstva:



Nekoliko bolj zadržani so nad napovedano odstranitvijo ograje v občini Podčetrtek, kjer imajo po navedbah župana Petra Misje okoli 20 kilometrov skoraj nove panelne ograje, o njeni odstranitvi pa da tudi pri njih še niso bili uradno seznanjeni:


"Če bo ograja, ki je na novo postavljena, podrta, se je treba pripraviti, saj jo bodo zagotovo potrebovali Avstrijci," še zaključuje Misja. Kot je znano, Avstrija zaradi nezakonitih migracij že dlje časa izvaja poostren nadzor slovensko-avstrijske meje, zaradi odstranitve ograje na meji s Hrvaško pa bi se utegnil nadzor naše severne meje še poostriti. Odstranjevanje ograje na meji s Hrvaško naj bi bilo sicer po napovedih pristojne ministrice končano v 150 delovnih dneh. (SP)