april 17, 2022

Dr. Maksimiljan Matjaž: Ljubezen nikoli ne mine

Dr. Maksimilijan Matjaž, Korošec iz Črne na Koroškem, je lani marca postal celjski škof, tretji po vrsti. Od leta 2013 je bil predstojnik Katedre za Sveto pismo in judovstvo na Teološki fakulteti UL, sedaj na fakulteti poučuje v manjšem obsegu. Dve leti je bil kaplan v Zrečah, bil je tudi duhovnik pomočnik v župniji Dravograd, v Zrečah, v pastoralni enoti Slovenj Gradec in v župniji Šentilj. 
V dokumentu imenovanja ga je papež Frančišek opisal kot strokovnjaka za Sveto pismo, kot človeka Božje besede.

Dr. Maksimilijan Matjaž je lani marca postal celjski škof, tretji po vrsti.

Celjski škof je ob prazniku velike noči, ki je praznik prehoda iz stanja suženjstva, v katerega človek hitro pade tekom vsakdanjega življenja, v stanje osvobojenega in polnega življenja, da bi bil to čas premišljevanja, od česa pravzaprav živimo.

»Ali je hrana tisto, kar me izpolni, kakšni so moji odnosi do bližnjih, ali sem sam sebi dovolj in kdo je moj Bog. Vsa ta spraševanja temeljijo v temeljni skužnjavi, temeljnem strahu pred končnostjo, pred smrtjo.«

V pogovoru je večkrat poudaril, da bo tudi stoletna instituacija, kot je Cerkev, potrebovala spremembe, če bo želela obstati: »Cerkev ni sama sebi namen. Mi smo tu zato, da pričujemo o tem ljudomilem Bogu, o Bogu, ki želi hoditi s človekom, ki je prišel, da bi človeka osvobodil ječ indiviaulizma in smrti.«
Njegovo velikončno voščilo pa je želja, da bi velikonočni čas živeli v polnosti in hvaležnosti.

»V zavesti, da je Bog tako ljubil svet, da nam je dal vse, kar ima. Svojega sina, da bi živel z nami naše življenje in da se v nobenih življenjskih situacijah ne bi počutile same.«

Iz velikonočne poslanice celjskega škofa: »Ljubezen nikoli ne mine!«
Praznik velike noči je praznik veselja in upanja, ker se je zgodila zmaga ljubezni nad grehom in smrtjo. Slavimo zmago novega načina življenja, ki nam ga podarja Bog Oče po svojem Sinu, ki je za človeka šel do konca. Letošnje praznovanje Velike noči bi se nas moralo še globlje dotakniti, saj smo skoraj na domačem pragu priča ponovno največjim krutostim vojne, ki maličijo človeško dostojanstvo in razkrivajo, česa je sposoben človek, ki se prepusti zgolj naravnemu življenju. Zmaličenje pravičnega Sina človekovega na Veliki petek postaja še bolj realna in predstavljiva podoba. Tudi med nami je veliko stisk, ki so posledica dolgotrajne pandemije, osebnih dram, prepirov, brezbrižnosti, nepoštenosti, cinizma, laži in zanikanja, sprenevedanja in sovraštva. Tudi v tem prazničnem času vsi ne morejo ali ne želijo sprejeti oznanila o odpuščanju, miru in veselju.

Škofu dr. Maksimiljanu Matjažu lahko prisluhnete na spodnji povezavi. Z njim se je pogovarjala Barbara Gradič Oset.

Galerija slik