september 11, 2023

JURE RADIŠEK: OTROKE MORAMO V OSNOVNI ŠOLI NAUČITI PREDVSEM MISLITI, RAZMIŠLJATI

Ob začetku šolskega leta je naš gost ravnatelj OŠ Franja Malgaja Šentjur mag. Jure Radišek. Ravnatelj največje šentjurske osnovne šole je kritičen do šolskega sistema in do prenatrpanih učnih načrtov, polnih balasta. Poudarja, da bi v osnovnih šolah morali otroke naučiti predvsem misliti, razmišljati o tem, kako lahko svoje znanje v življenju koristno in smiselno uporabijo. 

Ob začetku šolskega leta je naš gost ravnatelj OŠ Franja Malgaja Šentjur mag. Jure Radišek

»V življenju je treba delati ne samo tisto, kar imamo radi, kajti življenje je sestavljeno tudi iz tistega, česar nimamo preveč radi. Nek Nietzschejev izrek pravi, da ne gre za to, da delamo tisto, kar ljubimo, ampak da ljubimo tisto, kar delamo. Za to ugotovitev pa potrebujemo seveda malo več kilometrine. Učenci tega še ne razumejo, starši bi pa to morali razumeti. Tako da apeliram na starše, da upoštevajo pedagoško stroko, ko gre za otroke, in da zaupajo šoli.«

Mag. Jure Radišek je, preden je postal ravnatelj, bil pomočnik ravnatelja na OŠ Franja Malgaja Šentjur, pred tem pa je poučeval v osnovni, na začetku kariere pa tudi v srednji šoli. Prepričan je, da v šolah ne moremo vsega zmeriti z ocenami, da so otroci pod velikim pritiskom, da morajo imeti dobre oziroma "lepe" ocene, posredno pa so pod pritiskom tudi učitelji. Otrokom bi morali jasno dati vedeti, pravi, da ocena predstavlja zgolj en (manjši) del njihovega truda oziroma njihovega vložka in da je pomemben predvsem proces, skozi katerega so med pridobivanjem znanja šli. Na starše apelira, da zaupajo stroki, učiteljem in šoli, da vzgajajo z zgledom. Glede izbora obšolskih dejavnosti predlaga zmernost, saj je pomembno, da otrokom ob šoli ostane tudi kaj prostega časa, za igro, druženje s prijatelji, pa tudi branje ... 
V radijskem srečanju je spregovoril tudi o krizi učiteljskega poklica in o kadrovskih težavah, s katerimi se srečujejo na šolah, o pasteh, ki jih otrokom in mladostnikom nastavlja sodobna družba, o pretiranem pehanju za ocene, pa tudi o sprejemanju različnosti med otroki in v družbi nasploh. Prisluhnite v priloženem posnetku radijskega srečanja. V radijsko srečanje ga je povabila Greta Kokot Rajković. 

 

Galerija slik