oktober 4, 2022

MARJAN PIPENBAHER: MOSTOVI ODPIRAJO POTI, KI JIH PREJ NI BILO

Marjan Pipenbaher iz Slovenske Bistrice je eden najbolj priznanih sodobnih evropskih graditeljev in projektantov mostov ter drugih najzahtevnejših konstrukcij v gradbeništvu, znan po vsem svetu. Projektiral je tudi Most na Pelješac, ki sodi med pet največjih in izvedbeno najzahtevnejših mostov 21. stoletja v Evropi.

Marjan Pipenbaher iz Slovenske Bistrice je eden najbolj priznanih sodobnih evropskih graditeljev in projektantov mostov.

»Pelješki most je natanko takšen, kot smo ga zasnovali in na njem ni bilo potrebno Kitajcem ničesar spremeniti. Ima dobro karmo tudi zato, ker se v vsem času gradnje ni zgodila niti ena zelo huda nesreča.«

Leta 1990 je Marjan Pipenbaher s partnerjem Viktorjem Markljem ustanovili Inženirski biro PONTING, d.o.o., dobrih deset let kasneje pa še specializirano inženirsko konzultantsko podjetje Pipenbaher inženiring, ki se osredotoča na unikatne projekte ter veliko vlaga v informacijsko podporo in znanje mladih. Kot avtor in odgovorni projektant več kot 200 mostov in viaduktov doma in v tujini Pipenbaher svoje znanje z vso srčnostjo in odgovornostjo prenaša na mlade: »Z vsem svojim inženirskim znanjem, izkušnjami, navdihom in ustvarjalnostjo bom še naprej odpiral poti, ki jih prej ni bilo, odstiral obzorja, ki jih dotlej še nihče ni videl, in vztrajno govoril, da je mogoče premostiti nepremostljivo! Zbližati oddaljeno! Povezati razdvojeno.«

»Mostovi so najbolj iskrene inženirske konstrukcije, najbolj čiste strukture.«

Zasnoval je več kot 200 mostov in viaduktov po vsem svetu; njegovi so Koroški most v Mariboru prek reke Drave, pa Ptujski most, most Millenium v Podgorici, viadukt Peračica, pa največji slovenski viadukt Črni Kal, s katerim je postal mednarodno prepoznaven. Gradil je na močno potresnih tleh v Turčiji, največji železniški viadukt med Tel Avivom in Jeruzalemom v Izraelu, 600-metrski viadukt na severu Alžirije.

S  svojim izjemnim talentom, srčnostjo in delovno vnemo je predan svojemu delu že od študentskih let. Že leta 1986 je pričel delati na Fakulteti za gradbeništvo kot asistent, od leta 2000 pa kot predavatelj predmeta prednapete betonske konstrukcije. Obsežno je tudi njegovo znanstveno raziskovalno delo in sodelovanje s priznanimi specializiranimi inštituti v tujini. Za svoje strokovno delo je prejel več mednarodnih in domačih strokovnih priznanj in nagrad, nedavno odlikovanje s srebrnim redom za zasluge predsednika Republike Slovenije ter častni doktorat Univerze v Mariboru.

Živi v Slovenski Bistrici, odklop za dušo pa mu pomeni hiša z vrtom na Lošinju, kjer najde z družino svoj mir in počitek. Radijskemu srečanju lahko v celoti prisluhneš na spodnji povezavi. Z Marjanom Pipenbaherjem se je pogovarjala Tanja Jurjec

 

Galerija slik